Vířivka zakázána. Kdo by se jí měl vyhnout?

Těhotným vstup zakázán?

Pobyt ve veřejné vířivé vaně se velmi nedoporučuje těhotným ženám, a to od počátku až do konce těhotenství. Ostatně, úplně stejné je to i s koupáním ve veřejných bazénech – i tomu by se těhotné ženy měly pro své vlastní dobro vyhnout. Proč? Bazén i vířivka mohou mít poměrně chladnou vodu, což plodu nemusí prospívat. Navíc je možné, že z této vody se do těla ženy dostanou bakterie a vznikne zánět, který by mohl nenarozené dítě ohrozit. Zejména tak v první třetině těhotenství je to velice nežádoucí. Jedinou alternativou pro milovnice víření je domácí vířivka, která je čistá, bezpečná a v níž bude voda o teplotě okolo 37 stupňů – ani moc chladná ani moc horká.

Kožní nemoci

Dále by se pobytu ve vířivé vaně měli vyhnout i lidé, kteří trpí nějakými kožními problémy, s nimiž se aktuálně léčí. Kromě toho, že by se mohl jejich zdravotní stav zhoršit, tak hrozí i zvýšené riziko přenesení kožní nemoci na další lidi, kteří jsou s pacientem ve vířivce současně nebo kteří přijdou po něm (pokud vana není dostatečně vyčištěná). Týká se to i lidí, které trápí zánět vlasových váčků neboli folikulitida.

Po porodu a při menstruaci

Poměrně logické je, že koupel ve vířivce by si měly odepřít ženy, které zrovna menstruují. Není to totiž zrovna hygienické a a pár dní se to bez vířivky dá vydržet. Zcela odepřít by si ji měly ženy po porodu, a to v průběhu celého šestinedělí. V tu dobu se totiž tělo dává „do pořádku“. A i když už ustane krvácení, tak pohlavní orgány potřebují čas, aby se dostaly do normálního stavu – dokud se to nestane, mohla by právě jimi vést cesta k nečekané infekci, která by byla nejen nepříjemná, ale v tomto období i nebezpečná.

Pod vlivem

Největší legraci si ve vířivce užijete, pokud už máte trochu „upito“. Ostatně, řada lidí si pobyt ve vířivce pojí se sklenkou šampaňského v ruce. A i když jedna sklenka nevadí, tak ve stavu silné opilosti se vířivka může stát nebezpečnou – můžete v ní uklouznout a uhodit se do hlavy, můžete se utopit. Totéž platí o koupeli ve vířivce pod vlivem drog – i když se to může zdát jako úžasný nápad, není to tak.

Malé děti

Děti do vířivky nemají vstup zakázán. Ale vždy by měly být pod dozorem. Svádí je to tam k dovádění a velké množství vody by se jim mohlo snadno stát osudným. Vždy by s nimi tedy ve vířivce měl být i dospělý, zvlášť pokud jde o malé děti. I pokud už jsou větší, měl by rodič nebo jiný dozor být na dohled a nespouštět z nich oči.

Přečtěte si také Pohodový relax na zahradě nebo 6 důvodů, proč si pořídit vířivku

Fotografie