Vířivka vs. zahradní jezírko

Bazén netřeba

Bazény jsou úplná klasika. Najdete je na čím dál větším počtu zahrad a není se čemu divit – menší nadzemní bazén stojí i s příslušenstvím pár tisíc korun, rychle se ohřeje, nezabere takovou plochu a poskytne vám prostor pro ochlazení a koupání. Ale někdo přece jen není bazénový typ – nechce se mu plavat, potápět se a řádit ve vodě s dětmi. Raději by ve vodě jen klidně seděl, odpočíval, vyčistil si hlavu, zapomněl na stres a užíval si ty chvíle pohody. Takže se není čemu divit, že vířivky jsou v dnešní uspěchané době čím dál oblíbenější. Někdo má dokonce bazén i vířivku. A proč by také ne. Ty nejlevnější vířivky stojí podobně jako nadzemní obyčejné bazény – pár tisíc korun.

Výhody a nevýhody vířivky

Důvody, proč si pořídit na zahradu vířivku, jsou zřejmé. Užijete si relax, můžete sedět v teplé, příjemně vířící vodě a nechat se masírovat tryskami i bublinkami. Vířivka je vhodná pro lidi s bolavými zády, uklidníte se v ní, působí pozitivně na psychiku a má i prokázané zdravotní účinky. Navíc se v ní můžete koupat v každém ročním období, protože se dá velmi rychle vyhřát na přívětivou teplotu – a to i když se teplota vzduchu blíží nule.

Nevýhodou je, že o vířivku musíte pečovat. V určitých ohledech připomíná starání se o vířivku péči o bazén, ale je náročnější. Vodu je třeba dezinfikovat, útroby vířivky čistit, musíte kupovat speciální přípravky. A když se to nepodaří, musíte ji celou vypustit, vyčistit a znovu napustit, což také není zadarmo.

Zahradní jezírka

Možná i proto, že péče o vířivku je náročná, přibývá lidí, kteří si na zahradě budují jezírko. Na tom by ostatně nebylo nic divného, protože zahradní jezírka a v nich pár drobných rybek nejsou v českém prostředí ničím výjimečným. Výjimečné je, že dnes už v jezírkách nejsou jen rybky – kdo má dostatečně velký pozemek, neváhá si vytvořit koupací jezírko. Často jde o poměrně velkou i hlubokou vodní plochu. Tvorba jezírka je přitom jednodušší než postavit si bazén. Jezírko také vypadá estetičtěji a působí více přírodním dojmem – zvlášť pokud máte vkus a obložíte ho kameny, vysázíte kolem něj vhodné rostliny a třeba okolo rozestavíte i různé sošky nebo prvky se solárními světly.

Takové koupání má pak úplně jinou atmosféru a leckdo si bez něj už nedokáže svůj život představit. Ale i péče o jezírko je náročná, zvlášť pokud chcete zachovat jeho přírodní ráz a nepoužíváte chemické prostředky. Mělo by mít filtraci, musíte ho čistit. A zpravidla se k němu neinstaluje žádný ohřev.

Přečtěte si také Luxusní vířivky se vyrábějí i v Česku nebo Technologie vířivek. Co vás dostane do kolen?

Fotografie