Solární sprchy

V posledních letech získávají čím dál větší oblibu venkovní sprchy se solárním ohřevem. Solární sprchu je dobré nainstalovat zvláště tehdy, máte-li na zahradě bazén, protože osprchováním před koupáním lze snížit znečištění vody, je potom možné i snížit množství dodávaných chemikálií.

Voda v solární sprše je ohřívána pomocí slunečních paprsků a ohřev je tedy zcela zdarma. Při dobrém umístění sprchy na místo, kde dopadají co nejdéle sluneční paprsky a není zde vítr, je možné využívat solární sprchu celodenně.

Na trhu existují dva typy solárních sprch, instalované napevno a přenosné. Obvykle jsou vyrobené s hliníku nebo plastu a obsahují zásobník na vodu, který je většinou u přenosných sprch logicky menší, ale obecně by měl mýt minimálně 20 litrů. Některé lepší sprchy obsahují i mísící ventil, aby bylo možné lépe dosáhnout požadované teploty, neboť ta se může v horkých letních dnech vyšplhat až k 60 stupňům.

Instalace solární sprchy je snadná. Solární sprchu instalovanou na pevno stačí pouze přišroubovat na vhodném místě k pevné podložce a připojit sprchu na připravený vodovodní řád nebo zahradní hadici. U přenosné sprchy je instalace stejná, až na to že logicky sprchu jen postavíte na vhodné místo bez upevnění.

Z důvodu údržby je vhodné přibližně každé dva dny nechat protéci vodu, aby se zabránilo vzniku přemnožení řas a bakterií. Na zimu pak je potřeba sprchu důkladně umýt, zbavit vodního kamene, vysušit a uložit na bezpečné a suché místo.

Zdroj:novinky.cz