Dentální hygiena u dětí

Dentální hygiena je rychle se rozvíjejícím oborem a získává si stále více příznivců a klientů. Není divu. Pomáhá totiž pečovat o náš chrup stejným, ne-li dokonce větším dílem, jako zubní lékař. Ten sice napravuje již vzniklé škody na našich zubech a jeho práce je nenahraditelná, nicméně pravidelné návštěvy dentální hygieny mohou vzniku poškození zubů zabránit. A to nejen u dospělých, ale i u dětí.

Ano, i děti by měly navštěvovat dentální hygienistku. Doporučovaný věk pro první návštěvu je kolem 6 let. V té době už by vaše ratolesti měly mít zkušenost s návštěvou zubaře a některé se také setkaly s dentální hygienistkou v mateřské škole při preventivních programech. Tyto programy jsou pro děti atraktivní a zábavné a proto se ve většině případů děti na hygienu těší, na rozdíl od návštěvy zubaře.

Ošetření dětí na hygieně probíhá stejně, jako u dospělého, liší se pouze délkou, která bývá kolem 30 minut. Dítě si přinese vlastní zubní kartáček, předvede, jak si čistí zoubky a paní hygienistka mu techniku opraví a předvede, jak se to dělá správně. Ukáže také další pomůcky pro čištění chrupu, například zubní nit a později také mezizubní kartáček. Součástí ošetření bývá také použití speciální pasty, která dodá zubům potřebný fluor v množství a formě vhodné pro ten který věk. Je to možná pro většinu rodičů překvapivé, ale dle některých pozorování jsou děti schopné si samy a správně vyčistit zuby až ve 12 letech! Do té doby by měli rodiče zuby dočišťovat.

Všichni víme, že cizí autoritu často dítě s vlastním názorem na všechno poslechne snáze, než rodiče. Proto je dobré, když vaše dítě slyší o nutnosti správné péče o chrup od někoho jiného, navíc oblečeného v takřka lékařském stejnokroji uprostřed ordinace, kde tato slova mají úplně jinou váhu, než když se vy dvakrát denně rozčilujete doma.

Zuby máme jenom dvoje. V péči o ně platí více, než kde jinde, známé „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“. Dejte dětem do života kromě moudrých rad (které ovšem ocení až za mnoho a mnoho let) také správné návyky v péči o jejich chrup. Jednou vám poděkují!