Křovinořezy pro rozmanité zahradní terény

Křovinořezy jsou oblíbené především proto, že spojují schopnosti rotačních a bubnových sekaček, prořezávačů a pil. Lze je tak využívat k různým činnostem v rozmanitých terénech, například i ve svazích. Křovinořezy se upínají na ramenní nebo zádové popruhy, které usnadňují práci s křovinořezem společně se řídítky do tvaru T pro dvojitý úchop.

K základnímu příslušenství každého křovinořezu dále patří strunová hlava pro sekání běžného trávníku. Standardem by již v dnešní době měla být strunová hlava Tap and Go, která dokáže automaticky po lehkém přitlačení na zem zkrátit strunu na příslušnou délku.

V případě potřeby posekat přerostlou trávu, mlází nebo křoviny lze na křovinořez tří-, čtyř- či osmizubý kotouč nebo za tříramenný nůž.

Kromě žacích nástrojů lze připojit i další příslušenství, kterým se ještě rozšíří už tak značná univerzalita a využitelnost křovinořezů. Prořezávač slouží k prořezávání křovin, náletů nebo větví. Záleží pochopitelně na výšce stromu, nicméně výhodou tohoto řešení je dlouhé tělo křovinořezu, to znamená, že spoustu uschlých větví je možné odstranit přímo ze země, bez použití štaflí či žebříku.

Pohonem křovinořezu je nejčastěji dvoutaktní benzínový motor, někdy i čtyřtaktní. Dvoutaktní motory jsou vhodné pro běžné využití, jsou mimo jiné i lehčí. Čtyřtaktní motory se hodí především pro profesionály a firmy, tedy pro celodenní práci.