Jak správně připravit bazén na zimu

Léto už je za námi a koupací sezóna u konce. A v rámci příprav na zimu je třeba se postarat ne jen o zahradu, ale taky o bazén. V podstatě nejde o nic složitého, ale rozhodně se nevyplatí to neudělat. Moderní bazény není ani třeba vypouštět, výjimkou jsou pouze betonové zděné bazény anebo bazény s vnitřním dlaždicovým obkladem. Do spár mezi dlaždicemi nebo do pórů betonu se totiž dostává voda, která se při zamrznutí roztahuje a tak by pochopitelně mohla způsobit vznik mnoha prasklin a pozdější znehodnocení celého bazénu. U ostatních nadzemních ale i zapuštěných bazénů se voda pouze upouští, aby její hladina nedosahovala k vratným tryskám. Zbytek vody může v bazénu klidně zamrznout, poškození to nezpůsobí. Je však třeba se také postarat o vodu samotnou. A jak na to?

Nejprve vyčistěte bazén a upravte vodu.

Ideální čas pro zazimování bazénu je tehdy, kdy noční teploty ještě neklesají pod bod mrazu a voda má mezi 10 a 15 °C. Vodu je však třeba hlavně pořádně vyčistit. Ze dna musíte odstranit všechny nečistoty, k čemuž vám nejlépe poslouží bazénový vysavač. A pokud zůstanou nějaké nečistoty i na hladině, je třeba se zbavit i jich. Ideálním pomocníkem je ruční síťka na teleskopické tyči. Pak je třeba zkontrolovat úroveň PH ve vaší vodě spolu s její tvrdostí a množstvím chloru. Na to využijete příslušné testery a následně podle nich doplníte potřebnou bazénovou chemii. Závěrem je vhodné ještě zapnout bazénovou filtraci a nechat vodu promíchat.

Snižte hladinu vody.

Nyní již můžete odpustit z bazénu vodu. Ideálně by její hladina měla sahat asi tak 10 centimetrů pod úroveň vratných trysek. Na místo hlavy trysky našroubujte zátku, popřípadě demontujte hlavu i s kroužkem a oba díly na zimu uskladněte.

Očistěte bazén.

I stěny bazénu je třeba dobře očistit za použití speciálního přípravku, který je k tomu určený.

Nezapomeňte.

Nezapomeňte od bazénu odpojit všechny hadice a vylít z nich vodu. Do zbylé vody v bazénu vmíchejte zazimovací přípravek. Ten zabrání růstu řas a vzniku zákalů. Voda tak vydrží až do jara.

Péči věnujte i výbavě bazénu.

Pískovou filtraci propláchněte a dezinfikujte obsažený písekČerpadlo odpojte od elektrické sítě. Uzavřete odtokové ventily. Vypusťte všechnu vodu a pečlivě odsajte její zbytky. V bazénu nenechávejte žádné příslušenství, jako jsou například schůdky či protiproud. Umístěte je na suché místo, kde nemrzne.

Bazén, který není zastřešený, zakryjte plachtou.

Pokud potřebujete s něčím pomoci nebo poradit, můžete se s důvěrou obrátit na bazeny-desjoyaux.com. Přesně vědí, co dělají.