Dokonalý slunečník

Zahrady, domy a okolí domů na vesnici i ve městech v minulosti zdobily krásné a vzrostlé stromy. Typicky se na návsi pod každou lípou nacházela lavička. Naši předchůdci tak povětšinou nepotřebovali řešit výběr slunečníku, stromy poskytovali dostatek stínu pro ně samé, zvířata i rostliny. Navíc oproti slunečníkům poskytovali hlavně při rozkvětu i vůni.

Květy lípy bylo navíc možné na zimu usušit pro pozdější použití na čaje, ořešák poskytoval ořechy na pečení. Dnes už ale na zahradě luxus v podobě rozložité lípy, má jen velmi málo lidí. Rozložité stromy se většinou vykáceli a jsou ke zděšení zahradních architektů nahrazovány tújemi, které stín rozhodně neposkytnou. Na řadu se tak dostává slunečník.

Slunečník může i na terasu

Oproti stromům má slunečník podstatně větší mobilitu, můžete jej přenášet podle potřeby, takže jej může umístit třeba i na terasu, kam strom asi těžko dostanete.

Stabilita především

Výběr slunečníku je ale třeba pořádně rozmyslet. Liší se nejen cenou (na kterou se nevyplatí hledět), ale i kvalitou, funkčností a provedením. Velmi zásadní vlastností je stabilita, kterou oceníte zvláště při větrném počasí. Vítr může přijít i rychle bez varování a zvláště velký nestabilní slunečník by se mohl stát velmi nebezpečným. Kvalitní slunečník by měl nejen odolat větru, ale měl by Vás ochránit i před deštěm, tak abyste si pobyt na zahradě či terase mohli vychutnat opravdu kdykoliv.

Zdroj: http://www.denik.cz/zahrada/dokonaly-slunecnik-jak-ho-vybrat-20150803.html