Dokážeme si představit život bez klimatizace? Je vůbec potřebná?

Jižní část Indie je známá svým tropickým podnebím. Léta jsou obecně teplá a dusná s vysokou úrovní vlhkosti. Klimatizace byla poměrně nedávný přírůstek a i teď ji většina domů nemá a nikomu nechybí.

Je to proto, že původní typické domy byly postaveny se spoustou vývodů pro křížové větrání. I v letních měsících zůstávají vnitřky domů pohodlné. Tradiční dům má spoustu otevřených prostor, oken a verand, které se táhnou kolem domu s velkým přesahem střechy.

Vzduch se volně pohybuje a v domě nejsou žádné přehřáté místnosti. Je naprosto v pořádku mít odpolední siestu bez zapnutí ventilátoru, pokud máte otevřená okna a dveře.

Na středním východě v létě stoupají teploty k padesáti stupňům. Ani v této části světa nebyla dříve klimatizace. Stavěli své domy tak, aby se vyrovnali s horkým pouštním vzduchem. Na střechách byly větrné věže jaali , které umožňovaly pohyb vzduchu. Tyto domy se však už nestaví. Život zde je bez klimatizace nepředstavitelný.

Jak se žilo bez klimatizace v našem podnebním pásu?

Domy se tady také stavěly jinak. Měly vysoké stropy, místnosti měly okna na protilehlé straně, nebo pokud to nebylo možné, byly v řadě za sebou. Hodně domů mělo verandy, kde se dalo navečer posedět na mírném vánku, bylo tam méně dusno než uvnitř. Stínily a chladily je vysoké stromy.

V dnešní době se staví domy bez vysokých stropů a tlustých zdí, často uprostřed betonové džungle.

Všichni to známe.

Naše letní teploty stále stoupají. Lidé v noci nespí, celou noc sebou hází, potí se a po noci jsou vyčerpaní. Dramatické je to v panelových sídlištích.

Pracovišť bez klimatizace je čím dál méně, neboť lidé v přehřátých místnostech dělají mnohem více chyb.

Vidíme tedy, že v dnešní době se už bez dobré klimatizace neobejdeme .

Pokud hledáte dodavatele klimatizace v oblasti Frýdek-Místek nebo Český Těšín, dovolte nám nabídnout naše výkonné klimatizační jednotky. Vše ušijeme na míru přesně pro váš typ obydlí.